0359 410469 0741 132148 dukretgeza@yahoo.com
- 2022 -
Január 5. – Elküldtük a pályázatot a Bethlen Gábor Alapítványhoz, az őszi konferenciára.
Január 7. – Járható utakon címet kapta a Szabadság-szobor Egyesület 2016-ban indított könyvsorozatának utolsó, negyedik kötete. A kezdeményezők azt tűzték ki célul, hogy 1834-től, a településnek a szabad királyi város cím elnyerésétől a jelenkorig terjedően megírják az aradi és Arad megyei magyarság történetét. Az elhatározás azért született meg, mert az időközben a többség nyelvén kiadott monográfiákból vagy csak érintőlegesen került bele a kisebbségek története, vagy pedig akadt olyan is, amelyből teljesen kimaradt.
A Járható utakon című, 400 oldalnál vaskosabb, Király András egyesületi elnök szerkesztette zárókötet lényegét az alcím foglalja össze: Fejezetek az aradi magyarság életéből 1990–2020. Tehát nem szoros értelemben vett történelemről van szó.
A könyv december utolsó hetében hagyta el a nyomdát, bemutatójára 2022. január 7-én került sor a Jelen Ház nagytermében szép számú hallgatóság előtt. A Bölöni György megyei tanácsos vezette bemutatón Jámbor Gyula újságíró mutatta be. A helytörténészek közül a szerkesztő és szerző Király András, Lehoczky Attila, Dr. Muntean Tibor, Nagy István (ő volt a tördelő is), Matekovits Mihály, Ujj János és Puskel Péter beszélt a reájuk osztott feladatokról, azok gyors elvégzéséről azért, hogy a könyv szinte rekordidő alatt, mindössze egyetlen év alatt megíródjon és a közönség elé készüljön.
Január 17. – Elvégeztük, Nagy Magdával és Fekete Irénkével a tavalyi költségvetést.
Január 20. – Megjött a Törvényszék határozata az új vezetőséggel kapcsolatban, de egy sor hibával. Botházy Nándor alprefektus segítségével új kérvényeket készítettünk.
Január 21. – pénteken a Kultúrpalotában a Kölcsey Egyesület és az RMDST megyei szervezete közös rendezésében ünnepelték meg az aradi magyarok a Magyar kultúra napját. A megjelenteket köszöntötte Berecz Gábor, az Egyesület elnöke, Társaságunk alelnöke. Átadták az egyesület vezetősége által odaítélt Kölcsey-díjat. Az idei kitüntetett Bognár Levente, a tavaly leköszönt helyettes polgármester. Ő Társaságunk Fényes Elek díját is kiérdemelte.
Az eseményre a Kölcsey Egyesület négy kiadványa jelent meg, az Egyesület 2019–2021-es Évkönyve, a 3 Havi Szemlének az évfordulónak szentelt száma, valamint két dokumentumkötet. Azt első kettőben Társaságunk tagjai közül Olasz Angéla, Berecz Gábor, Puskel Péter és Ujj János közölt tanulmányt.
Január 22. – Elhunyt Péter Emília tagtársunk.
Január 31. – Elhunyt 90 éves korában Starmüller Géza, Fényes Elek-díjas tagtársunk.
– Szabó Ödönnel megbeszéltük, hogy a Partiumi Alapítvány kifizet 3500 lejt a könyvkiadásunkra.
– Elküldtem Kolozsvárra a könyvelszámolást igazoló okmányokat.
Február 4. – Nagy Magdával elkészítettük a tavalyi mérleget.
Február 15. – Átírat a városházától. Nem nagyon akarják engedélyezni az Ady-szobor restaurálását.
Február 17. – Sok utánajárás után megjött a kijavított közirat a bíróságtól.
Február 18. – Megjelent a kolozsvári Szabadság napilapban a Veress Éva és Wanek Ferenc által közösen írt nekrológ: Búcsú Starmüller Gézáról (1931–2022) címen.
Február 20. – születésének 150. évfordulóján emlékeztek meg Arad legnagyobb építészéről, Szántay Lajosról. A Kultúrpalota előtt nemrég leleplezett egész alakos szobránál (Kocsis Rudolf szobrászművész alkotása) mintegy ötvenen gyűltek egybe, A szobrot megkoszorúzókról készített közös fénykép után a szobor lábánál koszorút helyeztek el a városi tanács az RMDSZ a Kölcsey Egyesület (Berecz Gábor.
Az épület előcsarnokában Ujj János vázolta, hogy miért merült fel annak felépítési ötlete, a meghirdetett pályázatról.
Február 25. – 72 éves korában elhunyt Bara István Fényes Elek-díjas tagtársunk, volt országos alelnök.
Február 26. – Érmihályfalván téltemető farsangot tartottak. A farsangról Szilágyi Andrea Tartott előadást. Jelen volt Kovács Rozália is.
Március 2. – Megkaptuk az engedélyt az Ady-szobor restaurálására.
Március 15. – Megemlékezéseket tartottak minden megyében, amelyen tagjaink is részt vettek és koszorúztak.
Március 17. – Dr. Szabó József: Adatok a bihari Érmellék szőlészeti-borászati történetéhez c. trilógiája első kötetének bemutatójára került a sor, a Partium Kiadó gondozásában, Bihardiószegen a Partiumi Keresztény Egyetem és a helyi önkormányzat szervezésében. A kötet megjelenését Debrecen Város Önkormányzata támogatta. Felszólalt dr. Pálfi József rektor, Szabó Ödön képviselő, Puskás István debreceni kulturális alpolgármester, Mados Attila diószegi polgármester, illetve felolvasták dr. Balla Géza borász méltatását. A kötet nagyváradi bemutatójára a 10. Szent László Napok keretében került sor a PKE amfiteátrumában a Partium Kiadó vezetőségének részvételével június 24-én. Ekkor vetítettképes előadást tartottam a bakator szőlő eredetéről. A rendezvények folyamán közreműködtek a PKE magánének szakos hallgatói. Mindkét esemény dedikálással és borkóstolóval zárult.
Március 18. – Dr. Szabó József, az ottományi Komáromy-kúriában megrendezésre került, az Összefogás a Kárpát-medencei őshonos szőlőfajták megmentéséért című program keretében, az Európai Borlovagok Magyarországi Rendje által szervezett Bakator az Érmelléken nevű konferencián Az Érmellék szőlőtermesztésének története című előadását tartotta.
Március 18. – Aradon, a Clio-teremben rendezték meg Berecz Gábor vezetésével, Siska-Szabó Zoltán posztumusz életmű fotókiállítását.
Március 19. – az Európai Borlovagok Magyarországi Rendje és Bihardiószeg Község Önkormányzata szervezésében, a Zichy-kastélyban, néhai idős Csávossy György emléktábláját leplezték le. A Csávossy György emlékkonferencián Az első magyarországi állami fenntartású vincellériskola története címmel dr. Szabó József vetítettképes előadást tartott és átvette az Európai Borlovagok Magyarországi Rendje elismerő oklevelét érmelléki rendezvényeik támogatásáért. A PBMET nevében megkoszorúzta az emléktáblát.
Március 23. – a Pentru Voi – Értetek Alapítvány hollandok által építtetett, a holland nagykövet és a polgármester által felavatott, a Partiumi és Bánsági Műemlékvédő és Emlékhely Társaság egy-kori tagja, Tácsi László nevét viselő intézménye, 15 éves évfordulóját ünnepelte.
Március 22. – Az Arad-megyei Pankotán Berecz Gábor vezetésével bemutatták Pettenkoffer Pál: Arad megye növény-és állatvilága képekben cimű kétnyelvű, színes fotókat tartalmazó könyvét, egyesületük Új Fecskés sorozatának 48. kötetét.
Március 23. – A hely tudósa. Emlékkönyv Szekernyés János nyolcvanadik születésnapjára, a Művelődés kiadásában Kolozsvárt, 2021-ben megjelent kötet ünnepélyes bemutatója Temesvárott az Új Ezredév Református Központ koncerttermében. Egyik szerkesztője dr. Bodó Barna volt.
Március 24. – A hely tudósa. Emlékkönyv Szekernyés János nyolcvanadik születésnapjára, a Művelődés kiadásában Kolozsvárt, 2021-ben megjelent kötet bemutatója Aradon a Csíky Gergely Főgimnázium könyvtártermében.
Március 26. – Partiumi Honismereti Találkozó. Az egyetem Bolyai termében. Kb. 40-en voltunk. Elhangzott hat előadás: Olasz Angéla: 800 éves II. András Aranybullája; Dr. Vajda Sándor: Nők, akik hazájuk iránti hűségüket 1848–1849-ben tettekkel bizonyították; Dr. Szabó József: A bihardiószegi vincellérképezde története; Dr. Szálkai Tamás: Fejezetek Bihar vármegye levéltára történetéből; Puskel Péter: Híres és hírhedt emberek mondták Aradon; Bordás István: Kassa Műemlék épületei. DVD. Utána Közgyűlés. Itt tudtuk meg, hogy még a tavaly év vége felé elhunyt Miskolczi Lajos, Fényes Elek-díjas tagtársunk.
Március 27. – Beszéltünk Lajos bácsi lányával, aki felvilágosított, hogy Miskolczi Lajos október 29-én hunyt el, 88 éves korában. Felesége, Márta is nagyon gyenge.
Március 29. – A Scientia Könyvkiadónál februárban megjelent Wanek Ferenc kötete:Fordulópontok és meghatározó személyiségek Erdély altalajkincsének megismeréstörténetében 1920 előtt, könyvbemutatója a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Bocskai-székházában.
Április 9. – Dukrét Géza Életműdíjat kapott az EMKÉ-től, Kolozsváron.
Április 10. – A Magyar Ház ünnepélyes szűkkörű avatása. Tulajdonosa a Várbástya szervezet, amelyen jelen voltak Szekernyés János, Tácsi Erika alapító tagok.
Április 11. – A Magyar Költészet Napján a MTA Szegedi Akadémiai Bizottsága székházában a Szekernyés János szerkesztette, a temesvári Várbástya Egyesület kiadásában megjelent Múltunkból varázsolt valóság. Magyar költők versei Temesvárról című antológia bemutatóját tartották.
Április 1. – A Magyarságkutató Intézet által Budapesten rendezett, A barokk tudomány Magyarországról – Marsigli és kortársai tudományos konferencián, Marsgli helye az erdélyi-medence földgáztelepeinek ismerettörténetében címen Wanek Ferenc mutatta be. Az előadás megtekinthető a világhálón: https://www.youtube.com/watch?v=7igXb71J7Bg, de könyv formájában is kiadás előtt áll.
Április 14. – Pályázatot nyújtottunk be a megyéhez az őszi konferenciára. Még válaszra sem méltattak.
Április 21. – Megbeszélés Szabó Ödönnel. Kifizetik Homonnai Gábor: Feketeerdő monográfiája című kötetét 6600 lejt.
Április 25–26. Wanek Ferenc filmezésen vett részt Bázna–Magyarsáros és Kissármás helyszíneken, Miholcsa Gyulával és Kása Zoltánnal. A film (Az erdélyi földgáz felfedezésének igaz története) megtekinthető az Erdélyi Magyar Műszaki Tudományos Társaság (EMT) honlapján: https://www.youtube.com/watch?v=8iVAtn80lt0
Április 26. – a Magyar Nemzeti Levéltár Hajdú-Bihar Megyei Levéltára által szervezett Bor, Bihar, Debrecen – Fejezetek a régió szőlészete, borászata történetéből c. konferencián, Debrecenben, Dr. Szabó József a diószegi vincellériskola történetéről tartott vetítettképes bemutatót.
Április 28. – Értesítést kaptunk a BGA-tól, hogy a Pályázatunkra kapunk 500 000 Ft.-ot.
Április 29. – Kiállítás: Nagyváradi jelzett téglák címen, a Brașovului 2 szám alatti iskolában, Komáromi Ernő gyűjteményéből. A kiállítást Mihálka Nándor nyitotta meg.
Május 3. – A Babeş–Bolyai Tudományegyetem Magyar Földtani Intézete által szervezett Földtani esték rendezvénysorozat keretében Wanek Ferenc, Az erdélyi földgáz felfedezésének nem mindennapi története címen előadást tartott.
Május 5. – Dr. Vajda Sándor előadást tartott Ágyán, Gyógyítás a Szentírásban címen.
Május 7. – Berecz Gábor elnök vezetésével a Kölcsey egyesület Aradon szervezte meg az első félévi Regionális Honismereti Találkozót az RMDSZ nagytermében. Részt vettek: Csanád-Csongrád, a Délvidék, Temes- és Arad megye civil szervezetének képviselői. A találkozó témája: Nemzeti értékek, helyi értékek volt. Berecz Gábor egyesületük kiadványairól, a kötetekről és a 3 Havi Szemléről értekezett, minden jelenlevőt példányszámokkal megajándékozva.
Május 10. – Szegeden egy egyetemtörténeti kötet (A Szegedi Tudományegyetem és elődei története. II. Rész. A kolozsvári egyetem története az alapítástól a szegedi újrakezdésig 1872–1921, Szegedi Egyetemi Kiadó) bemutatásán, illetve az azt követő kerekasztal megbeszélésen vett részt Wanek Ferenc, a kötet egyik fejezetének társszerzőjeként.
Május 11. – Wanek Ferenc, a Fordulópontok és meghatározó személyiségek Erdély altalajkincsének megismerés-történetében, 1920 előtt című könyvének bemutatója Sepsiszentgyörgyön, a Székely Nemzeti Múzeum rendezésében történt.
Május 12. – A Kölcsey egyesület, Berecz Gábor vezetésével, a Kultúrpalotában tartotta kétnyelvű művészettörténeti konferenciáját. Ennek előzetes konferenciája volt 2016-ban, amikor felhívták a figyelmet és a szakszerveket kérték fel, hogy tegyünk valamit az ügy érdekében. A konferencia résztvevői elsőként tekinthették meg Feszty Árpád visszaállított Triptichonját! Csoport - csoport után látogatta meg nappal, valamint a múzeumi éjszakák folyamatos tárlatvezetéssel, magyar és román nyelven felváltva, a gyönyörű alkotásokat. A városi és múzeumi sétákat nemcsak ez alkalommal rendezték meg. Berecz Gábor, Ujj János, Puskel Péter, Fekete Károly és Erdélyi István hagyományossá vált csoportvezetéseket vállaltak.
Május 12–14. – Magyar Kisebbség 480. Két évtized a nemzetpolitika szolgálatában címen Szekernyés János előadást tartott a szatmárnémeti Kálvin Központban, a Dsida-Páskádi-Jakabffy Napok keretében megtartott „Mindig másokért, soha mások ellen” című irodalmi tanácskozáson.
Május 14. – Olasz Angéla városnéző sétát vezetett a Honismereti Szövetség hódmezővásárhelyi tagjainak. Részt vettek a csoporttal Feszty Árpád restaurált Triptichonjának bemutatóján és meglátogatták az Ereklyemúzeumot.
Május 14. – Az Erdélyi Magyar Műszaki Tudományos Társaság rendezésében megtartott XXII. Nemzetközi Bányászati, Kohászati és Földtani Konferencia keretében, Kézdivásárhelyen is Wanek Ferenc bemutatta a Fordulópontok és meghatározó személyiségek Erdély altalajkincsének megismerés-történetében 1920 előtt című könyvét.
Május 17. – A 2-es számú Matematika-Fizika Líceum, ma Bartók Béla Elméleti Líceum alapításának 50 éves évfordulóját ünnepelte, /covid miatt késve/. Kerekasztal beszélgetést szerveztek a volt igazgatókkal, az érdeklődők jelenlétében. Alapító igazgató Tácsi Erika /1971/. Május 20-án rádióinterjú Tácsi Erika alapító igazgatóval.
Május 17. – Magyar és román nyelven elmondott beszéddel nyitotta meg Szekernyés János a temesvári Új Ezredév Református Központban Dudás Sándor, Csongrádon élő és alkotó szobrászművész Nagyjaink kicsiben című egyéni éremkiállítását.
Május 17. – Az Új Ezredév Központban: Nagyjaink kicsiben címmel éremkiállítás, nyílott Dudás Sándor csongrádi szobrászművész alkotásaiból. Megnyitotta Szekernyés János hely-, kultúrtörténész, műkritikus.
Május 20. – Könyvbemutató a Léda-házban. Dr. Szabó József: Ismeretlen Érmellék II. című kötetét Dukrét Géza ismertette. Szabó doki, vetítéssel egybekötve, ismertette munkásságát és könyvét. Több mint 50-en vettek részt. Jelen volt Szabó Ödön is, az RMDSZ ügyvezető elnöke.
Május 27. – Könyvbemutató a Léda-házban: Homonnai Gábor: Feketeerdő monográfiája. A könyvet én ismertettem, beszélt Homonnai és Szabó doki. Közreműködött Molnár Júlia színésznő.
Június 2. – Szekernyés János katalógus-szöveget írt és megnyitó beszédet tartott Molnár Zoltán (1937–1999) festőművész életmű-kiállításának avatóján a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban.
Június 3. – Dr. Szabó József: Ismeretlen Érmellék írásban és képben c. műve II. kötetének bihardiószegi bemutatójára a PBMET és a helyi református egyházközség szervezésében került sor a református templomban. Ekkor vetítettképes előadást tartott Érdekességek Bihardiószeg történetéből címmel.
Június 5. – A Magyar Ház hivatalos avatása Temesváron – jelen volt valamennyi tag.
Június 10–12. – Dr. Vajda Sándor résztvett a Révkomáromban tartott orvoskonferencián.
Június 24. – Könyvbemutató a PKE-n, Szabó József: Érmellék szőlészeti és borászati története I.
Június 30 – július 3. között Wanek Ferenc részt vett az Erdélyi Magyar Műszaki Tudományos Társaság rendezésében megtartott XV Tudomány- és Ipartörténeti Konferencián, Nagyenyeden, ahol bemutatta A földtanoktatás a 150 éve indult Ferenc József Tudományegyetem Kolozsvárra visszatérte utáni utolsó 5 tanévében című dolgozatát, amely megjelent a Társaság elektronikus konferenciakötetében: https://ojs.emt.ro/TTK/article/view/985.
Június – A Szövétnekben jelent meg: Dr. Vajda Sándor írása: 175 éve született Hugonnai Vilma, az első magyar orvosnő.
Július 3–8. – Olasz Angéla részt vett Veszprémben az Országos Honismereti Akadémián.
Július 5. – Fontos munka és nem is olyan egyszerű, amelyen már nagyobb részt 2021. folyamán elkezdtek és dolgoztak rajta, Aradon, de csak 2022. júliusában jutottak el a bemutatásig. Pesty Frigyes: Helynévgyűjteménye, Arad és Zaránd megyék 1864 –1865. Közreadta és jegyzetekkel ellátta Piroska István és Piroska Katalin. Ezen kötet munkájában részt vett Berecz Gábor, mintegy 70 helységnév, főkép a nehezebben olvasható, illetve a román vagy német nyelvű jegyzőkönyveknél működött közre.
Július 14–16. – Kiskunhalas, Ráday Mihály Város és Faluvédő Szövetség (Hungaria Nostra) XXXIX. Országos Találkozója és Szakmai Konferenciája. A találkozón résztvett Dukrét Géza, Dukrét Aranka, Dovin József és Dovin Irma. A megnyitón Dukrét Géza is köszöntötte a konferenciát, bemutatva társaságunkat. A díszvacsorán meghívtunk mindenkit a mi konferenciánkra. Meglátogattuk Hajóson a felújított érseki kastélyt és a pincefalut.
Július 23. – 58 éves korában elhunyt Balazsi József Fényes Elek-díjas Tagtársunk.
Július 26. – Megjött a támogatási okirat 500 000 Ft-ról.
Júliusban dr. Bodó Barna előadást tartott Tusványoson a Magyar házak témakörben.
Augusztus 1–5. – Kádár Anna, Kelemen Hilda és Szilágyi Andrea részt vett a Honismereti Szövetség által szervezett 26. Ifjúsági Honismereti Akadémián, Sátoraljaújhelyen.
– A Csiky Gergely Főgimnázium Olasz Angéla által felkészített három tanulójával részt vett a Sátoraljaújhelyen megrendezett Ifjúsági Honismereti Akadémián, ahol mindhárom diák sikeres előadást tartott. (Majlátfalva története és nyelve, Híres emberek mondták Aradról).
Augusztus 7. – Bihar, református templom. Dukrét Géza megkapta a Bocskai István-díjat a Bocskai István Társaságtól. Az istentiszteletet Gavrucza Tíbor tartotta. A díjat Sárkány Viola elnöknő adta át. Közreműködött Nagy Csaba tárogatóművész és Erdei József szavalóművész. Koszorúzás a turulmadaras emlékműnél. Szeretetvendégelés a Bárkában.
Augusztus 11. – a Jelen Ház nagytermében tartották az Aradi Magyar Sajtó Napját. Az egybegyűlteket Bognár Levente városi tanácsos üdvözölte, majd Böszörményi Zoltán beszélt az aradi magyar sajtó történetéről, a fénykorról, amikor a városban naponta négy magyar nyelvű napilap jelent meg: kettő reggel, egy délután, egy pedig este. Az ünnepi program második felében Bege Magdolna, a Nyugati Jelen napilap főszerkesztője mutatta be Ujj János Arad a hadak útján című, általa szerkesztett és lektorált, az alkalomra megjelent könyvét.
Augusztus 16-21. – Olasz Angéla a Csiky Gergely Főgimnázium csapatával részt vett a Mesztegnyőn megrendezett XXXL. Kárpát-medencei Ifjúsági Honismereti találkozón. Az Aranybulla Emlékév keretében előadást tartott II. András uralkodásáról. Az általa felkészített diákok sikeres verses-zenés-táncos előadást mutattak be.
Augusztus 23. – Kivettük a bankból a BGA küldeményét: 5797,01 lejt.
Augusztus 24. – Előzetes látogatás és intézkedés Érmihályfalván: Gödör Rendezvényház (elég sötét, de mérete megfelelő), Kristály étterem (étkezés), megnéztünk egy szállodát, jártunk a polgármesternél. Átmentünk Gálospetribe Kéri Gáspárhoz.
Augusztus 30. – A református püspökségen. Beszélgetés Csűry István püspökkel. Kaptunk 4000 lejt a konferenciára.
Augusztus folyamán a székelyhídi Ér Hangja Médiacsoport riportere, Rupárcsics Judith két podcast-et rögzített dr. Szabó Józseffel (egy önéletrajzit és egy másikat Petőfi és Júlia érmelléki vonzatairól), míg Szegedi Mária felkérésére az Ér Hangja TV keretében induló és általa szerkesztett Írók és szerelmek című új sorozat Petőfi és Júlia szerelméről szóló első két részében Szendrey Júlia ismeretlen érmelléki vonzatairól értekezett.
Augusztusban, az Irodalmi Jelenben jelent meg dr. Vajda Sándor írása: Perecsényi Nagy László élete és munkássága.
Szeptember 2–4. – A Partiumi és Bánsági Műemlékvédő és Emlékhely Társaság Érmihályfalván, a Gödör Rendezvényházban tartotta meg a XXVII. Partiumi Honismereti Konferenciáját. Jelen volt 72 személy.
Az ünnepélyes megnyitó pénteken 11 órakor kezdődött a Szózat eléneklésével. Az ökumenikus áhítatot Forró László főjegyző és Bogdán István tisztelendő tartotta. A résztvevőket Dukrét Géza elnök köszöntötte. Ezután a konferenciát Karsai Attila Érmihályfalva alpolgármestere köszöntötte, aki megtiszteltetésnek vette, hogy e konferenciát itt szervezték meg. Széman Péter az EMKE országos elnöke melegen gratulált a társaságnak, amelynek Ő is tagja, s így évek óta figyelemmel kíséri e sokoldalú tevékenységet. Dr. Flóris István, a Határon Túli Magyar Emlékhelyekért Alapítvány alapítója, felemlítette régi kapcsolatainkat, hogy sokat tanultak tőlünk a szervezésben és gratulált az elért eredményekért. Fehér József, a Kazinczy Ferenc Társaság tiszteletbeli elnöke beszélt a régi kapcsolatainkról, s gratulált a kitartó munkához. Gaal György, a Kelemen Lajos Műemlékvédő Társaság alelnöke beszélt a régi kapcsolatainkról, amely legalább olyan régi, mint az egyesületeink és külön gratulált a példamutató könyvkiadásunkért.
Ezután átadtuk a Fényes Elek-díjakat, azoknak, akik a helytörténeti munkában, történelmi örökségünk megóvásában, a honismereti nevelésben kimagasló eredményt értek el. Ezek a következők: dr. Kéri Gáspár Székelyhídról, Szilágyi Andrea Érmihályfalváról és Nyakó József Érmihályfalváról. Díszoklevelet kaptak, akik sokat segítettek a konferencia sikeres megszervezésében: Karsai Attila alpolgármester, Kovács Zoltán. Díszoklevelet kapott, köszönettel az értékes, sokoldalú munkásságáért Fekete Irén pénztárosunk.
Érmihályfalva történetét Szilágyi Andrea ismertette. Egy nagyon átfogó képet kaptunk a város történetéről, a kezdetektől napjainkig. Séta az Érmellék fővárosában címen Gróza Bianka, Kádár Anna és Kelemen Hilda érmihályfalvi fiatalok vetített képeken keresztül mutatták be városuk épített örökségét, szépségeit, érdekességeit. Erdei János Szilágysomlyóról egy megmentett országzászló hányatatott történetét mutatta be.
Ebéd után Szendrő Dénes Isaszegről ismertette a 750 éve elhunyt V. István magyar király életútját és kapcsolatát Isaszeggel. Szebeni Lajos Nagyváradról bemutatta a híres váradi püspököt, gróf Csáky Imre bíborost, ország- és egyházépítőt, aki 350 éve született.
Ezután, zuhogó esőben, megkoszorúztuk Sass Kálmán szobrát a református templomkertben, ahol Balázs Dénes tiszteletes tartott megemlékező beszédet. A közgyűlésen Dukrét Géza elnök és Szilágyi Andrea ügyvezető elnök beszámolót tartott az utolsó egy év tevékenységeiről. Beszéltünk könyvtárunk jövőjéről. Jövőre ünnepeljük társaságunk harmincéves évfordulóját. Javaslatok hangzottak el ennek mikéntjéről, formáiról. Ezt Nagyváradon szeretnénk megtartani.
Az este kultúrműsorral végződött: a Móka színjátszó csoport egy színvonalas műsort mutatott be.
Szombat délelőtt a következő előadások hangzottak el: Deák József, Borossebes, Déznától Temesvárig a történelem szárnyain. Bélfenyéri Tamás, Fugyivásárhelyről, ismertette Fugyivásárhely, Fugyi, Kér és több környékbeli település középkori történetét. Dr. Vajda Sándor, Borosjenőről, a nyolcvan éve elhunyt Diószeghy László festőművész és természettudós munkásságát mutatta be számos illusztráció segítségével. Dr. Szabó József, Bihardiószegről, Két előadáson keresztül ismertette az Érmellék hírességeit (Petőfi Sándor, az Irinyi család, Fráter Lóránd, Mikecs László), Évfordulók bűvöletében címen.
A konferencia résztvevőit köszöntötte Széphegyi László, a Ráday Mihály Város- és Faluvédő Szövetség – Hungaria Nostra elnöke. Beszámolt az új választásokról, új székházba költöztek, új stratégiát dolgoztak ki. Huszonöt éve, hogy szoros kapcsolatban áll társaságunkkal, mindig szívesen jön hozzánk. Ő szervezte és vezette a határon túli kirándulásainkat. Gratulált az elért eredményeinkért. Petrovics László, a Szövetség alelnöke, kifejtette, hogy megválasztása után fő célkitűzése az épített örökség védelme, Várpalota, ahol él, a város szépítése. Köszönte, hogy meghívtuk erre a rangos rendezvényre.
Ezután Wanek Ferenc, Kolozsvár, bemutatta tudománytörténeti kötetét: Fordulópontok és meghatározó személyiségek Erdély altalajkincseinek megismeréstörténetében 1920 előtt. Babud László, Kiskunhalas: A kiskunhalasi szélmalom felújítása. Vetített képeken keresztül mutatta be a restaurálási munkálatokat. Sárkány Viola, Kismarja, a Bocskai István Társaság elnöke köszöntötte a konferenciát, majd Bocskai István és Kismarja kapcsolatairól beszélt, ismertetve Végrendeletét 1595-ből és Kismarja Kiváltságlevelét 1606-ból. A sátoraljaújhelyi Fehér József: Mezők üde lelke című kötetét a debreceni Kiss Endre József mutatta be. Tácsi Erika, Temesvár, Határmajor park címen egy Temes megyei természeti és kulturális emlékhelyet, egy arborétumot ismertetett.
Ebéd után a következő előadások hangzottak el: Dr. Ábrám Zoltán, Marosvásárhely: Az érendrédi politikai elítéltek emlékére. Pavlics Tamás, Sátoraljaújhely: Hősök temetője Sátoraljaújhelyen. Dr. Pethő László, Jászberény: Heller László életútjának néhány fordulópontjáról. Mihálka Nándor, Nagyvárad: A nagyváradi vár Királyfia bástyájának régészeti kutatásai. Implon Irén – Sólyom Lajos: Váradi tollrajzok. Könyvbemutató, ismertette Voiticsek Ilona és Manolescu Gábor, az írónő fia, a kötet szerkesztője. Oláh László, Székesfehérvár: A hazafias és honvédelmi nevelés a Covid árnyékában, a Pákozdi Katonai Emlékpark keretében. Komáromi Ernő, Nagyvárad: Nagyváradi jelzett téglák.
Este kultúrműsorral zárult: a Nyíló akác néptáncegyüttes fergeteges műsort mutatott be.
Vasárnap, kirándulás keretében ismerkedtünk meg az Érmellék értékeivel, épített örökségével. Meglátogattuk dr. Kéri Gáspár tájházait Szalacson, Gálospetriben. Majd Gálospetriben egy ünnepély keretében felavattuk a Dráveczky-udvarházat, amelyet dr. Kéri Gáspár restaurált. Többek között beszédet mondott Dukrét Géza, Széphegyi László. Felavatták a Gönczy Pál emléktáblát. Székelyhídon meglátogattuk a népi halászat és vadfogás múzeumát, valamint a turulmadaras milleniumi emlékműt. Bihardiószegen megnéztük a Zichy-kastélyt, a református templomot és Kossuth Lajos szobrát.
A konferenciát anyagilag támogatta a Magyar Kormány, a Királyhágómelléki Református Püspökség, Érmihályfalva Polgármesteri Hivatala
Szeptember 9. –Szekernyés János ünnepi megnyitó beszédet mondott az Újszentesi Falunapok rendezvény-sorozat keretében prezentált „Újszentes – 130” szabadtéri történelmi fénykép-kiállítás felavatásán a Pecz Samú műépítész tervezte református templom előtt.
Szeptember 16. – emléktáblát avattak Szatmárnémetiben Morvay Péter néprajzkutató emlékére, a Wesselényi, ma Wolfenbüttel utca 14. szám alatti szülőházán.
– A kolozsvári Szabadság napilapban jelent meg Wanek Ferenc Búcsú Götz Endrétől (1924. augusztus 27 – 2022. szeptember 3.) című írása. Világhálón. https://foldtan.ro/gotz-endre-emlekere/
Szeptember 17. – az MNL Hajdú-Bihar Megyei Levéltára Cívis Udvar című rendezvényén dr. Szabó József több vetítettképes előadást tartott érmelléki témákban, majd aznap késő délután Békéscsabán a Vasárnapi Iskola Alapítvány (Fiume Hotel) első összetartás napján ugyancsak Érmelléket mutatta be vetítettképes előadás keretében.
Október 1. – Kolozsváron, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem Magyar Földtani Intézete által, A Kolozsvárt 25 év e újra elindult geológusképzés alkalmából szervezett ünnepségen Wanek Ferenc előadást tartott A magyar földtanoktatás a kolozsvári tudományegyetemeken címen.
Október 1. – a hajdú-bihari és bihardiószegi hagyományőrző huszáregyesületek és a helyi református egyházközség szervezésében felavatták a református templom falán ideiglenesen elhelyezett, diószegi születésű, nemes görög származású Kiss Pál honvédtábornoknak emléket állító márványtáblát. Dr. Szabó József vetítettképes előadásban ismertette Kiss Pál életrajzi adatait. Koszorúzott a PBMET nevében.
Október 4. – az aradi Csiky Gergely Főgimnázium Tóth Árpádról elnevezett díszterében mutatták be Ujj János Kisebbségi felekezetek aradi templomaic. könyvét. A bemutatón Király András, a kiadó Szabadság-szobor Egyesület elnöke beszélgetett a szerzővel a könyv születéséről, a kiadásról, valamint a jövő terveiről. A találkozó végén a szerző dedikálta könyvét.
Október 6. – Mihálka Nándor koszorúzott Nagysándor József vértanú tábornok emléktáblájánál.
Dr. Vajda Sándor emlékbeszédet tartott a református templomban a vértanú tábornokokról. Majd megkoszorúzták az itt található emléktáblákat.
Október 10. – A Kolozsvári Akadémiai Bizottság által szervezett Tudományköz. Beszélgetések a tudományról online sorozat keretében Kása Zoltán kérdéseire válaszolt Wanek Ferenc. A párbeszéd visszahallgatható a világhálón: https://www.youtube.com/watch?v=o8JIXcJWaM8
Október 13–14 . – A Babeş–Bolyai Tudományegyetem szervezésében tartott Hagyomány és kiválóság. 150 éves egyetemi oktatás Kolozsváron konferencián: A földtan oktatása és oktatói a Ferenc József Tudományegyetemen címmel Wanek Ferenc tartott előadást.
Október 14. – a Diószeg-álmosdi csata emlékére az álmosdi emlékműnél szervezett megemlékezés vezérszónoka dr. Szabó József volt, felkérésre (lásd hajdú-bihar megyei napi sajtó beszámolója), majd pedig az azt követő beltéri rendezvény keretében vetítettképes bemutatót tartott Érdekességek a diószeg-álmosdi csatáról címmel. Október 15-én a Gellért Gyula szervezte hasonló bihardiószegi megemlékezés kapcsán ugyancsak felszólalt a Nyúzó-völgyben.
Október 17. – A Magyarhoni Földtani Társulat Tudománytörténeti Szakosztályának keretében került sor Wanek Ferenc Fordulópontok és meghatározó személyiségek Erdély altalajkincsének megismeréstörténetében 1920 előtt című könyvének bemutatására.
Október 23. – Hálaadó Istentisztelet az Arad-belvárosi református templomban, a templom orgonájának felújítása és átépítése alkalmából, megemlékezve a templom 175. évének évfordulójáról. Többek között Berecz Gábor Kölcsey Egyesületi elnök és Fekete Károly alelnök is az Aradi református egyházközség jubileumi emlékérmét kapták meg.
Október 26. – Látogatás Békéscsabáról. Két személy érkezett kapcsolatfelvételért a Civil Központból. Kölcsönösen ismertettük egymás intézményét. Több könyvet adtam protokollba. Nálunk ebédeltek.
Október 27. A Kolozsvári Akadémiai Bizottság Földtani Szakosztálya és a Székelyudvarhelyi Városi Könyvtár közös rendezésében Wanek Ferenc könyvének (Fordulópontok és meghatározó személyiségek Erdély altalajkincsének megismeréstörténetében 1920 előtt) bemutatójára és tudománytörténeti előadására került sor: Amit többször is felfedeztek Erdélyben. Az erdélyi földgáz felfedezésének nem mindennapi, de igaz története.
Október 29–30. Wanek Ferenc részt vett a XXII. Székelyföldi Geológus Találkozón, Szentkeresztbányán, ahol Székelyeföldiek a kolozsvári egyetem földtani oktatásban címen előadást tartott. A kinyomtatott Kirándulásvezető egyik társszerzője volt.
November 3-tól 2023. január 5-ig – A magyarok története címmel 12 részes előadássorozat zajlott Érmihályfalván a Máté Imre Városi Könyvtárban, ahol Szilágyi Andrea ismertette II. Rákóczi Ferenc korától az I. világháborúig terjedő időszak történéseit.
November 10. – Szabó Ödön, az RMDSZ ügyvezető elnöke 3200 lejt utalt át Dukrét Géza Honismeret című új kötetéhez, a Varadinum Kulturális Alapítvány részéről mivel nem volt csak 3000 lejünk rá.
November 17. – Dukrét Géza és Dovin Irma megbeszélésen volt a PKE rektoránál. Beszélgetés a jövőről. A jövő évi konferenciákat, március 25, szeptember 1–3, az egyetemen tarthatjuk. Biztosítják a termet. Megígérte, hogy keres számunkra irodát, helységet a könyvtárnak.
November 24. – A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumban került sor a Pulszky Társaság által (egyelőre csak elektronikus úton) kiadott A Magyar Múzeumi Arcképcsarnok II. kötetének bemutatójára, amelyben Wanek Ferenc kilenc szócikk szerzője volt.
November 26. – Elnökségi ülés a PKE 15-ös termében. Megbeszéltük a jövő évi munkatervet, kik kapjanak Fényes Elek-díjat (Csűry István püspök, dr. Flóris István, Tóth Géza Ivor), a 30 éves évforduló megünneplése, kirándulás a nyáron.
Novemberben, az Irodalmi Jelen folyóiratban jelent meg dr. Vajda Sándor írása: Nyolcvan éve hunyt el Diószeghy László.
Novemberben, Temesváron, a Magyar Tudomány Napján dr. Bodó Barna előadást tartott: Magyar Házak a nagyvilágban címen
December 7. – Könyvbemutató Nagyszalontán. Makai Zoltán: Szemelvények Nagyszalonta ipartörténetéből. Ismertette Mihálka Nándor.
– Pályázati papírok jöttek Bukarestből az Ady-szobor restaurálásával kapcsolatban.
December 8. A Magyar Tudományos Akadémia Földtudományok Osztálya Természetföldrajzi Tudományos Bizottsága és az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természetföldrajzi, illetve Környezet- és Tájföldrajzi Tanszéke szervezésében megtartott A Csomád vulkán térségének kutatási eredményei új kiadványok tükrében tudományos ülésen került sor a Ciomadul (Csomád) - The youngest volcano in the Carpathians című könyv (Springer Verlag) bemutatójára, amelynek tudománytörténeti fejezetének egyik társszerzője volt Wanek Ferenc.
December 9. – A Kölcsey Egyesület szervezésében december 9-én került sor a szokásos adventi koncertre. A rendezvény a magyar történelmi egyházak aradi képviselőinek adventi üzenetével kezdődött. A koncerten fellépett dr. Miklós Noémi kolozsvári orgonaművész, az egyesített aradi magyar baptista kórus, valamint Duffner Melinda aradi születésű kolozsvári mezzoszoprán. Az esten Berecz Gábor, a Kölcsey Egyesület elnöke ismertette a januárban odaítélendő Kölcsey-díj 2022-es várományosának, Bege Magdolnának a nevét.
December 9. – A Babeş–Bolyai Tudományegyetem Földtan Tanszéke rendezte Ion Popescu Voitești évi tudományos ülésszakon Wanek Ferenc bemutatta román nyelvű plenáris előadását, Predarea ştiinţelor geologice la Universitatea din Cluj (Kolozsvári Magyar Királyi Tudományegyetem) înfiinţată în urmă cu 150 de ani címen.
December 9. – A már hagyományossá váló adventi kórus- és hangverseny találkozó megrendezése volt az aradi Kultúrpalotában. A rendezvényen a magyar történelmi egyházak aradi képviselőinek köszöntője után az egyesített aradi magyar Baptista kórus műsora, majd Duffner Melinda, a kolozsvári Filharmónia mezzoszopránja és dr. Miklós Noémi orgonaművész előadása következett. A teljes esemény főszervezője, a Kölcsey Egyesület. A szüneti állófogadás idején a Fábián Gábor emlékszámot és a kétnyelvű Triptichon kiadványokat szerezhették meg a vendégek.
December 13. – Dukrét Géza elnök aláírt egy szponzori szerződést a Proenerg vállalattal. Átutalnak 5000 lejt Makai Zoltán új könyvének nyomtatására.
December 16. – Könyvbemutató a Léda-házban. Dukrét Géza: Honismeret. Válogatott írások és előadások. Ismertette Mihálka Nándor és Makai Zoltán. Jelen volt Botházi Nándor alprefektus. Közreműködött Meleg Vilmos színművész.
A Nyugati Jelen Évkönyvben jelent meg dr. Vajda Sándor írása: Petőfinek, a haza ragyogó csillagának, Zoltán fia kis mécses volt...(138-146 o.)
Heti Új Szóban 2 hetente dr. Bodó Barna sorozata: Jeles elődeink /a megyében született vagy tanult jeles szeméyiségek/.
Decemberben, dr. Bodó Barna Fikl Klára Talpon maradni c. helytörténeti regényét szerkesztette.