410404 Oradea, str. Bernard Shaw nr. 36, Bl. C8, ap. 8
0359 410469   0741 132148   dukretgeza@yahoo.com
AZ EGYESÜLET TÖRTÉNETE


- 2023 -

Január 11. – Nagy Magdával és Fekete Irén pénztárossal lezártuk az előző pénzügyi évet.

Január 12. – Az érmihályfalvi Máté Imre Városi Könyvtárban megrendezett NŐK című előadássorozat keretén belül Szilágyi Andrea előadást tartott Női szerepek 1848–1849-ben címmel.

Január 17. – Elhunyt 75 éves korában Pálkovács István Fényes Elek-díjas tagtársunk.

Január 20. – A Ér Hangja interjút készített Makai Zoltánnal. Beszámolót tartott székelyhídi emlékeiről és tevékenységéről egyesületünkben. Jelen volt Wilhelm Sándor tanár úr is.

Január 23. – Dr. Vajda Sándornak tudományos írása jelent meg az Irodalmi Jelen 225. Számában: Dr. Réthy László tudós akadémikus, alias Löwy Árpád pajzán költővel.”

Január 25. – Debrecen város felhívására mi is csatlakoztunk A könyv barátja programhoz. Platformot hoznak létre, amely összeköti a kulturális és oktatási intézményeket, civil szervezeteket, amelyek tevékenységük által megjelenítik és működtetik az olvasás, a könyv, az irodalom értékeit.

Január 27. – Újra lett nyomtatva (30 pld), megrendelésre, Klein Zoltán: Emlékek a bihari hegyekből című kötete.

Január 28. – Jakabbfy László mérnök kérésére kérvényt küldtem a városi tanácshoz, amelyben kértük, hogy tegyék be a város költségvetésébe Ady Endre és Szigligeti Ede szobrának restaurálását. Később megtudtam, hogy a Szigligeti szobrát betették, s valamikor a nyár folyamán restaurálták is.

Január 30. – Nagy Magda könyvelővel összeállítottuk a pénzügyi mérleget.

Január 31. – Aradon, a Magyar Kultúra Napját ünnepelték a Kamaraszínházban. Itt került sor a Kölcsey Egyesület 2003-ban alapított Kölcsey-díjának átadására. Ebben az évben Kölcsey-díjban részesült Bege Magdolna, az Aradi Nyugati Jelen főszerkesztője. A helyszínen a Kölcsey Egyesület legújabb 3Havi Szemle közművelődési folyóirata volt kapható.

Február 3. – Aradon, a Kölcsey Egyesület szervezésében rendezték meg a Kölcsey Galéria sorozat újabb kiállítását, a Clio-teremben. Ez alkalommal a 70 éves Ódry Mária gyűjteményes tárlatára került sor. Az esemény kurátora Fekete Károly volt, egyesületük kulturális vezetője. A megnyitón jelen volt Bognár Levente városi tanácsos.

Február 9. – Az érmihályfalvi Máté Imre Városi Könyvtárban megrendezett NŐK című előadássorozat keretén belül Szilágyi Andrea előadást tartott Az első útleíró, régész és afrikai felfedező címmel, Wesselényi Polixéna, Thorma Zsófia és Sass Flóra példamutató és kalandos életéről. Az eseményen részt vett Groza Bianka tagtársunk is.

Az Irodalmi Jelen februári és márciusi számában dr. Vajda Sándor írása jelent meg: Petőfi Zoltán, a kis mécses, akinek hamar kiégett az étolaja.

Március 15. – Mihálka Nándor Nagyszalontán koszorúzott.

Március 15. – Dr. Szabó Józsefet aMagyar Érdemrend Lovagkeresztjével tüntette ki Novák Katalin köztársasági elnök. A díjat Varga Mihály pénzügyminiszter adta át az Operában.

– Dr. Vajda Sándor beszédet tartott az 1848–49-es szabadságharcról a borosjenői emlékünnepélyen.

– Aradon a Szabadság-szobornál koszorúztak és este a Bekecs Néptáncszínház Párosan szép című folklór előadására került sor a Ioan Slavici Szinházban.

– Az aradi Ereklyemúzeumot a Kölcsey Egyesület kezdeményezésére alapították 130 éve. Az egyesület 1891-ben kezdeményezte a tárgyak gyűjtésének megindítását, s 1893. március 15-én megnyitották a vértanúk ereklyemúzeumát az aradi színház második emeletén. Erről az eseményről, valamint arról, hogy húsz évvel később felépítették a Kultúrpalotát, amelybe átköltöztették a múzeum gyűjteményét, emlékezett meg az Arad Megyei Múzeum két rendezvénnyel is.

2023. március 14-én, az egykori vármegyeháza Iuliu Maniu román politikus nevét viselő teremben népes hallgatóság vett részt azon a szimpóziumon, amelyen a Megyei Tanács elnöke, Iustin Cionca és Tóth Csaba megyei prefektus köszöntötte a meghívottakat, közöttük az egyház, a helyi közigazgatás, kulturális egyesületek, közöttük a Kölcsey Egyesület képviselőit, valamint a múzeum népes munkatárs-gárdáját. Ez alkalomra a múzeum egy tetszetős, szépen illusztrált háromnyelvű (román, angol és magyar) programfüzetet adott ki.

A múzeum aligazgatója, Bogdan Blaga ismertette a múzeum 130 éves történetének legfontosabb állomásait, majd Sorin Bulboacă igazgató a múzeum különböző gyűjteményeinek kurátorait (1848-49-es történelem, képzőművészet, régészet, néprajz, természettudomány, jelenkori történelem) szólította a mikrofonhoz, akik ismertették a részlegük létrehozásának történetét, illetve a kiállításaikat, valamint a teremben is megtekinthető tárgyakat.

Délután, a színháznak abban a termében, ahol az ereklyemúzeum megnyílt, egy újabb kis kiállítás nyílt az ereklyemúzeum raktáron lévő tárgyaiból. Itt Bognár Levente Fényes Elek díjas városi tanácsos tartott üdvözlő beszédet. Földi Imelga muzeológus román és magyar nyelven hívta fel a figyelmet arra, hogy a több mint 17000 tárgyat magába foglaló gyűjtemény adományokból állt össze. Elsősorban a vértanúk hozzátartozói és leszármazottjai adományoztak. Három olyan tárgyat külön is ismertetett, amely eddig még sohasem volt kiállítva.

Március 25. – Partiumi Honismereti Találkozó. A PKE Bolyai termében. Jelen voltak 36-an. Elhangzott 6 előadás: Dr. Szabó József: Kis Pál honvédtábornok családja és rokonsága. Dr. Vajda Sándor: Petőfi Sándor élete és halála körüli legendák. Ujj János: Faix Jaques, az itthon elfeledett aradi fényképész. Fazekas Lóránd: A szamosdobi megtorlás. Szálkai Tamás: Bihar vármegye levéltárának átszervezése 1849 után – Jakab Sándor levéltárnok pályája. Bélfenyéri Tamás: Várad Anjou-kori püspökei. Könyvismertető. Ezután közgyűlést tartottunk. Társaságunk három új taggal bővült: Vida István, Vida Ildikó, Gönczi Gábor. Jubileumi évkönyv kiadása. Fényes Elek-díjak odaítélése.

Március 30. – Varadinum kuratóriumi ülése az RMDSZ székházban. Velem volt Dovin Irma. Megbeszélés Szabó Ödönnel – megígérte, hogy segít az őszi konferencia megszervezésében.

Április 5. – Érmihályfalván kettős könyvbemutatóra került sor a Máté Imre Városi Könyvtárban. Elsőként a Madarassy Enikő és T. Károlyi Margit szerkesztésében megjelent Legyünk büszkék Érmellékre! Érmellék népi és nyelvi értékei című kiadvány ismertetésére került sor. A szerzők között több tagtársunk is szerepel: Bokor Irén, Dukrét Géza, Kéri Gáspár, Kovács Rozália és Wilhelm Sándor. A rendezvény második részében Bokor Irén ismertette Szilágypéri népszokások, 2021-ben megjelent könyvét, mely a Magyar Néprajzi Társaság gyűjtőpályázatán kiváló minősítést kapott. A rendezvényen részt vett Szalai Ilona és Szilágyi Andrea.

Április 19. – Makai Zoltán és Bán László fogadták a Magyar Elektrotechnikai Egyesület Paksi csoportjának a tagjait Nagyváradon.

Április 19. – Szamosdobon a kegyelet koszorúját helyezték el az 1919-es román megtorlás két áldozatának sírján. Részt vett Erdei D. István, Tóth Géza, Fazekas Lóránd, valamint az egyik áldozat leszármazottja, Tasi Tibor és a helyi református egyház részéről Kóka Gáspár presbiter.

Május 5. – Megjelent a Partiumi füzetek 94. kötete: Makai Zoltán: Akiket nem feledhetünk.

Május 10. – Könyvbemutató a Léda-házban. Makai Zoltán: Akiket nem feledhetünk. Dukrét Géza beszélt az író munkásságáról. A könyvet Mihálka Nándor ismertette. Makai Zoltán hosszasan beszélt a könyv születéséről.

Május 15–16. – Dsida - Páskándi - Jakabffy emlékkonferencia Szatmáron: Bodó Barna előadást tartott: Az első húsz év. Jakabffy Elemér és Páll Árpád monográfiájáról

Május 18. – Leadtam a pályázatot a Bethlen Gábor Alapítványhoz.

Május 19. – Az érmihályfalvi Nyíló Akác Napok alatt megrendezett Derűs őszért – Szociális együttműködés határok nélkül eseményen Szilágyi Andrea előadást tartott Érmihályfalva történelme címmel. A rendezvényre a városi Szociális Központban került sor.

Május 20. – Dr. Vajda Sándor részt vett Kaposváron a „30 éves a MET” jubileumi ülésen.

Május 23. – Az Aradi Nyugati Jelen polgári napilapban többrészes interjút készített a lap főszerkesztője, Bege Magdolna, a Kölcsey Egyesület tevékenységéről, Fekete Károllyal és Berecz Gáborral. (A lapszámok: május 23, 24, 26-28 és29-én jelentek meg).

Június 2. – 98 éves korában elhunyt Dánielisz Endre Fényes Elek-díjas tagtársunk.

Június 8. – Aláírtunk egy szerződést a Proenerggel – 3000 lejt virálnak át dr. Heller László emléktáblájának elkészítésére.

Június 9–10. – Dr. Vajda Sándor részt vett a Révkomáromban szervezett Orvostudományi Konferencián.

Június 13. – Ismerkedő látogatás az új református püspöknél. Bogdán Szabolcs János szeretettel fogadott minket. Dovin Irmával együtt bemutattuk az egyesületünket. Könyveket vittünk ajándékba. Elvállalta, hogy a szeptemberi konferencián megtartja az áhítatot és anyagilag segíti a szervezést.

Június 14. – Könyvbemutató a Jelen Ház Klubjában. Bodó Barna: Egy más mellett, című, politikatudományi esszék és tanulmányok kötetét.

Június 29. – Dr. Vajda Sándornaktudományos cikke jelent meg a Nyugati Jelen napilapban: „Semmelweis Ignác, az anyák megmentője”.

Július 1. – Az EMT Technika-Történeti konferenciáján, Nagyszalontán Bán László egy előadást tartott a 120 éves nagyváradi áramszolgáltatásról. Makai Zoltán és Bán László külön cikkben írtak e témáról a Magyar Energetika és a Magyar Elektrotechnika folyóiratokban.

Július 7–8. – Temesváron a Köztéri képzőművészet térségünkben, című nemzetközi konferencián Bodó Barna előadást tartott: Temesvár elsodort szobrai, emlékművei címen.

Július 11. – Leadtam a nyomdának az évkönyv összeállított anyagát.

Július 9–14. – Budapesten került megrendezésre a L. Országos Honismereti Akadémia, melyen tagtársunk, Szilágyi Andrea is részt vett. A 2023-as évben az Akadémia témája A Nemzet Fővárosa. Budapest 150. volt. A megnyitóra az Országház Felsőházi termében került sor, az előadásoknak pedig a Magyar Nemzeti Múzeum biztosított helyszínt.

Július 13–15. – Részt vettünk a Ráday Mihály Város- és Faluvédő Szövetség XL. Országos Találkozóján, és szakmai konferenciáján, Tapolcán.

Dukrét Géza köszöntötte a konferencia résztvevőit. Jelen volt még Dukrét Aranka, Dovin Irma és Dovin József.

Július 15. – 72 éves korában elhunyt Fehér József Fényes Elek-díjas tagtársunk, a Kazinczi Ferenc Társaság volt elnöke.

Augusztus 3. – Aradon a Jelen Házban, mint miden évben, megünnepelték az Aradi Magyar Sajtó Napját. Ugyanis 1861. augusztus elsején látott napvilágot az Alföld című napilap első száma. A megjelenteket Bege Magdolna főszerkesztő üdvözölte. A találkozó első részében Bodó Barna temesvári politológus, egyetemi oktató és Nagy István ny. pécskai fizikatanár elemezte az előző évi romániai népszámlálás eredményét, külön kitérve a magyar nemzetiségi vonatkozásokra. A második részben került sor Ujj János Emlékhelyek és emlékművek Arad megyében II. című könyvének a bemutatójára. A könyv lektora, Jámbor Gyula ismertette a helytörténeti munka megszületésének a körülményeit.

Augusztus 16. – Elkészült az új évkönyvünk: 30 év a helytörténet és a honismeret szolgálatában. A PBMET jubileumiévkönyve – díszes kiadásban, az RMDSZ támogatásával.

– Az Arad Megyei A. D. Xenopol nevét viselő könyvtárban tartották meg az Arad halad! című könyv román változatának a bemutatóját. Az aradi Szabadság Szobor Egyesület kiadásában 2016-nben megjelent kötetet Gabriel Roman fordította román nyelvre. A bemutatón jelen volt a szerzők közül Lehoczky Attila, dr. Muntean Tibor, Puskel Péter és Ujj János is. A könyvet dr. Doru Sinaci, Arad megye alprefektusa méltatta.

Szeptember 1–3. – XXVIII. Partiumi Honismereti Konferencia. Nagyváradon, a Partiumi Keresztény Egyetem amfiteátrumában tartottuk.

Szeptember 7. – A közjegyzőnél a pályázathoz szükséges aláírás-mintáért. A református püspökségtől kaptunk 4500 lejt a konferenciára.

Szeptember 15–17. – Dr. Vajda Sándor előadást tartott a Válaszúton megszervezett Orvos-továbbképző konferencián: Az első magyar otvosnő.

Szeptember 22. – Az Aradi Magyar Napok keretén belül Járjuk be a 110 éves Kultúrpalotát, Szántay Lajos palotáját címmel Fekete Károly és Berecz Gábor értekezett a palota történetéről.

Szeptember 23. – Érmihályfalván, a Máté Imre Városi Könyvtárban bemutatták a dr. Andrássy Ernő életét és munkásságát ismertető, Volt egyszer egy múzeum. „Az Érmellék Történelmi Múzeuma – Dr. Andrássy – Érmihályfalva” című kötetet. A kiadványt a szerző, Ottományi Katalin, Andrássy doktor unokája mutatta be. A rendezvényen részt vett és a bemutatót szervezte Szilágyi Andrea.

Szeptember 26. – A Vaslakat-ház előtt gyülekeztek mindazok, akik a Kölcsey Egyesület rendezésében meghallgatták Az aradi neológ zsinagóga és egy eltűnt közösség című előadást Fekete Károly részéről. Fekete Károly beszélgetőtársa Puskel Péter volt. A résztvevők száma minden várakozást felülmúlt.

Szeptember 27. – Kifizettem a konferencia költségeit az Arany János Kollégiumnál. Étkezés: 5733 lej, szállás: 4860 lej, összesen: 10593 lej. Mivel a pályázati pénz még nem érkezett meg, a különböző segélyeken kívül kölcsönt is kellett felvenni.

Október 3. – Kölcsey Galéria retrospektív kiállítása - a több mint egy évtizede útjára indult képzőművészeti kiállítás-sorozat összefoglalója. A jelen lévők 29 művész képeit élvezhették. Hagyományos kiállítóhelyük a Clio-terem. Visszahozták a köztudatba egy – egy nemrég még velünk együtt élő és alkotó művész képeit.

Október 5. – az Aradi Állami Színházban tartott gálaesten Grezsa Csaba, Magyarország kolozsvári főkonzulja tartott ünnepi beszédet. Ez alkalommal nyújtottra át a magyar köztársaság elnöke adományozta Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozatát Ujj János ny. iskolaigazgatónak, helytörténésznek, valamint Fekete Károlynak, az Aradi Kölcsey Egyesület alelnökének. A kitüntetettek laudációját Bodó Barna temesvári politológus és Faragó Péter, az RMDSZ Arad Megyei Szervezetének elnöke tartotta.

Október 6. – Nagysándor József vértanú tábornok emléktáblájánál a Voiticsek házaspár koszorúzott. Az istentiszteletet a körösparti református templomban tartották.

– Az október 6-i megemlékezés előestéjén az Aradi Állami Színházban tartott gálaesten Grezsa Csaba, Magyarország kolozsvári főkonzulja tartott ünnepi beszédet. Ez alkalommal nyújtottra át a Magyar Köztársaság elnöke adományozta Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozatát Ujj János ny. iskolaigazgatónak, helytörténésznek, valamint Fekete Károlynak, az Aradi Kölcsey Egyesület alelnökének. A kitüntetettek laudációját Bodó Barna temesvári politológus és Faragó Péter, az RMDSZ Arad Megyei Szervezetének elnöke tartotta.

– Aradon a hagyományos tisztelgés és koszorúzás a Vesztőhelyen. A Szentmisét az aradi vértanúk emlékére az Arad-belvárosi minorita római katolikus templomban tartották. A megemlékezés és koszorúzás a Szabadság-szobornál folytatódott. Az ünnepi beszédeket a diákok fáklyás felvonulása követte.

– Dr. Vajda Sándor vetítéssel egybekötött megemlékezést tartott a borosjenői református templomban.

Október 9. – Dr. Vajda Sándornak egy írása jelent meg a Nyugati Jelenben: A szabadságharc ábrázolása Thorma János festészetében.

Október 20. – Könyvbemutató a Lorántffy Zsuzsanna Református Központban. Bemutatták Farkas László újabb kötetét: Emlékképek és újabb történetek a régi Nagyváradról.

Október 30. – Dr. Vajda Sándor az Aradi Tóth Árpád Irodalmi Kör meghívására vetítéses előadást tartott: Petőfi rejtélyes életéről és haláláról.

Október 30. –Szatmárnémetiben avatták fel az egészalakos Petőfi Sándor szobrot, amelyen részt vett Tóth Géza, Muzsnay Árpád, Fazekas Lóránd, Erdei D. István, Vida István, Vida Ildikó.

November 7.– Eljöttek az Országos Széchényi Könyvtár részéről. Hoztak könyveket és én is adtam 22 kötetet cserébe, a könyvtár részére.

November 10. – A Partiumi Magyar Tudomány Napján rendezték meg a VI. Partium Konferenciát, Nagyváradon. Az eseményen Szilágyi Andrea előadást tartott Érmihályfalva zsidó lakosságának gazdasági és kulturális szerepe a 20. század első felében címen.

November 14. – 85 éves korában elhunyt Kupán Árpád, Fényes Elek-díjas tagtársunk, történész, tanár.

November 21. – A PKE rektorátusán, Dovin Irmával, megbeszélést tartottunk dr. Pálfi József rektor úrral. Jelen volt az egyetem gazdasági igazgatója. Könyvtárunkat a Partiumi Kutató Intézet irodájába helyezik – Pavel utcán, ahol a színházi múzeum található. Vállalták a szállítást, a leltározást, polcokat, a tél folyamán. Tavaszra elkészülnek.

November 24–25. – Civil iránytű Európáért- nemzetközi konferencia. Szervező az Európai Civil Együttműködési Tanács / EuCET. Budapesten, A plenáris ülésen Bodó Barna előadást tartott: Kisebbségi civilként Európában, címen. Részt vett az etnikai kisebbségek kerekasztal beszélgetésén.

November 25. – Elnökségi ülés. A PKE 4-es termében. 17-en voltunk. Összeállítottuk a jövő évi munkatervet. Felmérő programok. Kijelöltük a jövő évi díjasainkat. Új emlékhelyek létesítése. Könyvkiadásunk.

November 27. – Felvettem a kapcsolatot Dávid Lajossal, a Teleki-ház vezetőjével, Nagybányáról. Besegített Tóth Géza Ivor.

November 28. – Bán László, Lőrinc László és Makai Zoltán részt vettek Berettyóújfaluban egy összejövetelen. A házigazda a Magyar Elektrotechnikai Egyesület helyi szervezete volt. Áttekintették a 2023-as év együttműködésük eredményeit.

December elején megjelent Temesváron a Mindenki Kalendáriuma, és Kultúrtörténeti évkönyv 2024. Az évkönyv Makai Zoltán három írását közli.

December 5. – Aláírtuk az együttműködési szerződést a Teleki Magyar Házzal.

– Megérkezett az okirat a BGA-tól, hogy 15 napon belül utalják át a 300 000 Forintot.

December 6. – A Szegedi Tudományegyetem Alkalmazott Társadalomtudományi Tanszéke által szervezett Civil szemináriumon Bodó Barnaelőadást tartott: Civilek társadalmi szerepe címen.

December 13. – Megbeszélés a Révi fazekasságról Bán Lászlóval. Javaslatot mutatott be az edények festésében. Küldtem egy könyvet a révi fazekasságról.

December 16. – Dr. Vajda Sándor részt vett és segített a borosjenői RMDSZ-nek a magyar bál megszervezésében.

December 20. – Összeállítottam és szétküldtem a jövő évi körlevelet: programterv, határidők.

December 27. – Nagy Magda kivette a bankból a BGA-tól jött összeget: 3749,70 lejt.

– A Partium szatmári tagjai jelen voltak a minden évi Március 15-i, az Augusztus 20-i, az Október 6-i koszorúzási helyszíneken.

Akikre büszkék lehetünk

Március 15. – Dr. Szabó Józsefet aMagyar Érdemrend Lovagkeresztjével tüntette ki Novák Katalin köztársasági elnök. A díjat Varga Mihály pénzügyminiszter adta át az Operában.

Április 15. –Wanek Ferenc az EMKE közgyűlésén Életmű-díjat kapott.

Szeptember 1. – Fényes Elek-díjban részesült: Tóth Géza Ivor, Csűry István, Dr. Flóris István. Dukrét Géza Életmű-díjat kapott a Kriza János Néprajzi Társaságtól.

Dr. Pálfi József a PBMET tiszteletbeli tagságát kapta meg.

Október 5. –Ujj Jánost, a Magyar Köztársaság elnöke A Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozatával tüntette ki.